Ak odizolujete vonkajší plášť sieťového kábla Cat 6, dátovej linky USB alebo nízkonapäťového ovládacieho kábla, farebná izolácia na každom medenom vodiči je veľmi pravdepodobne polyetylén (PE). Polyetylénová izolácia drôtu je pevná alebo penová polymérová vrstva vytlačená okolo vodiča, aby sa elektrické signály držali izolované a aby sa zachovala konzistentná impedancia, izolačný odpor a kapacita po celej dĺžke kábla. Priama odpoveď na otázku, prečo si inžinieri stále vyberajú PE, je toto: kombinuje nízku dielektrickú konštantu približne 2,26 pri 1 MHz s faktorom rozptylu pod 0,0005, objemovým odporom nad 10 16 ohm-cm a široký prevádzkový rozsah od -40 °C do 70 °C, to všetko pri nižšej hustote a nákladoch ako väčšina alternatív.
Pri výrobe káblov sa polyetylénová izolácia nanáša pomocou vytláčacej linky. PE zmes sa roztaví v jednozávitovkovom extrudéri, pretlačí sa cez priečnu hlavu cez pohyblivý vodič a ochladí sa vo vodnom žľabe, aby sa vytvorila hladká sústredná stena. Rovnaká skupina materiálov sa používa na plášte, ale izolačné vrstvy sú tam, kde zmesi PE čelia najprísnejším požiadavkám na hrúbku steny, sústrednosť, štruktúru penových buniek a čistotu.
Prečo je polyetylén predvolenou voľbou pre izoláciu vodičov
Polyetylén si už desaťročia drží vedúcu pozíciu v izolácii vodičov a dôvody sú skôr merateľné ako neoficiálne. Keď dizajnéri porovnávajú izolačné materiály, berú do úvahy nasledujúce hodnoty:
- Elektrická stabilita - pevný PE udržuje dielektrickú konštantu medzi 2,25 a 2,35 pri 1 MHz a stratový faktor až 0,0002, čo udržuje nízke straty signálu v krútených pároch a koaxiálnych kábloch.
- Izolačný odpor - objemový odpor nad 10 16 ohm-cm vytvára veľmi nízky zvodový prúd, čo je dôležité tak pre bezpečnosť operátora, ako aj pre zachovanie integrity signálu vo vlhkom prostredí.
- Odolnosť proti vlhkosti - PE absorbuje menej ako 0,01 percenta hmotnosti vody pri štandardnom 24-hodinovom ponornom teste, takže elektrické vlastnosti zostanú stabilné vo vnútri potrubí, potrubí a inštalácií na priame zakopanie.
- Hmotnosť a cena materiálu - Hustota PE sa pohybuje od 0,918 do 0,965 g/cm³, takže každý kilometer izolovaného vodiča spotrebuje menej polyméru ako PVC, ktoré sa zvyčajne pohybuje medzi 1,2 a 1,5 g/cm³.
- Žiadna migrácia zmäkčovadla - PE nie je zmiešaný s tekutými plastifikátormi, takže rozmery, flexibilita a elektrický výkon sa časom nelíšia tak, ako to robia niektoré flexibilné PVC formulácie.
- Recyklovateľnosť - PE je termoplast, takže počiatočný šrot a neštandardné izolácie môžu byť granulované a znovu spracované, čo znižuje plytvanie materiálom v káblových závodoch.
Typy PE zmesí používané na izoláciu drôtov
"Polyetylénová izolácia drôtu" nie je jediný materiál. Dodávatelia zmesí klasifikujú PE podľa hustoty, molekulárnej štruktúry a penivosti a každý typ mení správanie kábla v teréne. V tabuľke nižšie sú zhrnuté najbežnejšie triedy PE používané pri vytláčaní izolácie.
| PE stupeň | Rozsah hustoty (g/cm³) | Dielektrická konštanta | Typické použitie kábla |
|---|---|---|---|
| LDPE | 0,918 - 0,925 | 2.26 | LAN káble, koaxiálne jadrá, ovládacie káble |
| LLDPE | 0,915 - 0,930 | 2.27 | Flexibilné šnúry tam, kde sa vyžaduje odolnosť proti prasknutiu pri namáhaní |
| MDPE | 0,926 - 0,940 | 2.28 | Komunikačné káble, vonkajšie padacie káble |
| HDPE | 0,941 - 0,965 | 2.32 | Telefónny padací drôt, stúpacie káble, miesta s drsným odieraním |
| Peniteľný PE (chemický) | 0,92 základná živica | 1,3 - 1,6 po napenení | Dátové káble Cat 5e/6/6A, koaxiálne jadrá |
Pre dátové a komunikačné káble sa dominantnou voľbou stal penový PE. Plynové články rozptýlené v izolácii znižujú efektívnu dielektrickú konštantu, čo priamo zlepšuje rýchlosť šírenia a znižuje útlm. Pre vodiče strojov a spotrebičov je bežnejší pevný LDPE alebo MDPE, pretože tenké steny sa ľahšie ovládajú a mechanické vlastnosti sú predvídateľnejšie.
Kľúčové elektrické a mechanické vlastnosti polyetylénovej izolácie
Návrhár káblov číta údajový list zlúčeniny PE inak ako operátor extrudéra. Štyri čísla nižšie rozhodujú o väčšine návrhových rozhodnutí: dielektrická konštanta, rozptylový faktor, objemový odpor a dielektrická pevnosť. Zvyšok údajového listu, vrátane hustoty a teplotného rozsahu, ovplyvňuje, ako musí byť linka nastavená.
| Nehnuteľnosť | Typická hodnota | Prečo na tom záleží |
|---|---|---|
| Dielektrická konštanta (1 MHz) | 2,25 - 2,35 pevná látka | Nižšie hodnoty znamenajú nižšiu kapacitu a vyššiu rýchlosť signálu |
| Faktor rozptylu (1 MHz) | 0,0002 - 0,0005 | Nízke hodnoty znižujú útlm vysokofrekvenčného signálu |
| Objemový odpor | nad 10 16 ohm-cm | Udržuje nízky zvodový prúd vo vlhkých alebo prašných podmienkach |
| Dielektrická pevnosť | 18 - 28 kV/mm | Určuje maximálne napätie, ktoré izolácia vydrží |
| Trvalá prevádzková teplota | -40 °C až 70 °C | Obmedzuje používanie PE v horúcom prostredí bez zosieťovania |
| Absorpcia vody (24 h) | pod 0,01 % | Chráni elektrický výkon v inštaláciách s vysokou vlhkosťou |
Praktický záver je jednoduchý: ak musí kábel fungovať vo vyhrievanom motorovom priestore, horúcom priemyselnom prostredí alebo vo vysokonapäťovej aplikácii nad 1 kV, pevná PE izolácia dosiahne svoj limit. V týchto prípadoch výrobca káblov radšej zmení rodinu zlúčenín, než aby sa pokúšal posunúť PE za hranice svojho dizajnu.
Ako sa aplikuje polyetylénová izolácia: Pevná, penová a tandemová extrúzia
Metóda extrúzie určuje, či hotová izolácia spĺňa impedanciu, kapacitu a mechanické ciele uvedené v špecifikácii kábla. Polyetylén možno aplikovať tromi praktickými spôsobmi a každý z nich vyžaduje inú konfiguráciu linky.
Pevná PE extrúzia pre tenkostenné a univerzálne káble
Pri tuhej extrúzii sa zmes PE plastifikuje jednozávitovkovým extrudérom s pomerom L/D medzi 24:1 a 28:1. Teplotný profil valca sa zvyčajne pohybuje medzi 150 °C a 210 °C v závislosti od indexu toku taveniny zlúčeniny. Roztavený PE preteká cez matricu s krížovou hlavou, pristáva na predhriatom vodiči a potom vstupuje do vodného žľabu, kde zamrzne do rovnomernej steny. Kritickými následnými prístrojmi sú laserový merač priemeru, kapacitný monitor a tester iskier, ktorý zisťuje dierky pri plnej rýchlosti linky. Pre káblové závody vyrábajúce izoláciu z PVC/PE/PP/PU s častými zmenami materiálu poskytuje línia s pevným jadrom s jednoduchým prístupom k skrutke a valcu najrýchlejšiu zmenu medzi jednotlivými úlohami.
Linka na vytláčanie izolácie z PVC/PE/PP/PU drôtu s pevným jadrom Tento rad podporuje izoláciu s pevným jadrom pre elektronické a signálne vodiče s rýchlym prepínaním medzi materiálmi, vytvorený pre zariadenia, ktoré potrebujú stabilnú toleranciu priemeru a konzistentnú kvalitu vytláčania pri častých prepínaniach úloh. Zobraziť produkt → Penová PE extrúzia pre sieťové a koaxiálne káble
Izolácia drôtu z penového polyetylénu sa vyrába primiešaním chemického nadúvadla do zmesi PE pred vytláčaním. Nadúvadlo sa rozkladá vo vnútri horúcej taveniny a vytvára milióny malých článkov, čím sa znižuje dielektrická konštanta z približne 2,26 na 1,3 - 1,6. Nižšia dielektrická konštanta priamo zlepšuje oneskorenie šírenia a útlm, a preto dátové káble vysokej kategórie a koaxiálne káble využívajú penový PE. Výzvou je jednotnosť buniek: ak sa teplotný profil pozdĺž valca a matrice posúva, bunky rastú nerovnomerne a kapacita sa mení meter po metri. Špeciálna chemická penová izolačná linka to rieši tým, že poskytuje presné teplotné pásmo a dlhšiu chladiacu časť.
Chemická penová izolačná linka jadra pre PE/PP/PU Táto rada, navrhnutá pre penovú izoláciu, ktorá znižuje dielektrickú konštantu a útlm signálu, ponúka presnú reguláciu teploty v rozmedzí ±1 °C a podporuje dvojvrstvovú extrúziu, ktorá vytvára pevnú vrstvu cez krehkú penovú vrstvu. Zobraziť produkt → Tandemové a sériové linky pre vysokorýchlostnú výrobu
Tandemové extrúzne linky PE umiestňujú dva alebo viac extrudérov za sebou tak, aby sa aplikovalo viacero izolačných vrstiev bez prevíjania jadra. Toto usporiadanie je bežné pre dátové káble skrútené do páru, kde sa v jednom priechode nanáša jedna vrstva pevného PE a jedna vrstva penového plášťa. Výhodou je, že adhézia medzi vrstvami a sústrednosť sú zablokované, kým je vodič stále zarovnaný, a rýchlosť linky sa riadi skôr chladiacou kapacitou a napínaním než tým, koľkokrát bol kábel previnutý. Viac o tom, ako sa extrudéry montujú do linky, si môžete prečítať pri kontrole usporiadania prevodovky, skrutky a valca, ktoré je podrobne popísané na konfiguračná stránka extrudéra .
Polyetylén vs. PVC, XLPE a FEP pre izoláciu drôtov
Väčšina otázok týkajúcich sa výberu materiálu v káblových továrňach sa skladá zo štyroch kandidátov: PE, PVC, XLPE a FEP/PFA. Nižšie uvedené porovnanie je založené na typických hodnotách dodávateľa zlúčenín a štandardných testovacích podmienkach.
| Materiál | Dielektrická konštanta | Faktor rozptylu | Rozsah teplôt | Typické použitie |
|---|---|---|---|---|
| PE | 2,25 - 2,35 | 0,0002 - 0,0005 | -40 °C až 70 °C | Dátové, telefónne, ovládacie, koaxiálne |
| PVC | 3,0 - 5,0 | 0,05 - 0,10 | -20 °C až 70 °C | Stavebný drôt, flexibilné šnúry, napájanie/ovládanie |
| XLPE | 2.3 | 0.001 | -40 °C až 90 °C | Vysokonapäťové napájacie káble |
| FEP/PFA | 2,0 - 2,1 | 0.0001 | -65 °C až 200 °C | Vysokoteplotné, vysokofrekvenčné, letectvo |
Záver pre výrobcu káblov je praktický: vyberte si pevný PE, keď v normálnom teplotnom rozsahu najviac záleží na integrite signálu a cene; prejsť na PVC, keď sú prioritou flexibilita a nízke náklady na nástroje; prejdite na XLPE len vtedy, keď vedenie musí prežiť zvýšené teploty vodičov; a rezervujte FEP/PFA pre prostredia, kde nič iné neznesie teplo.
Bežné defekty PE izolácie a ako im predchádzať
Káblové továrne s PE izoláciou vidia opakovane rovnaký súbor chýb. Poznanie príčiny a nápravy pred spustením výrobnej zákazky šetrí materiál aj strojový čas.
| Defekt | Symptóm | Pravdepodobná príčina | Oprava |
|---|---|---|---|
| Zlomenina taveniny | Drsný povrch pomarančovej kôry | Nadmerná rýchlosť strihu alebo nízka teplota hlavy | Znížte rýchlosť linky alebo zvýšte teplotu matrice |
| Die slintať | Hrubé usadeniny na pere | Degradovaný PE priliehajúci k okraju matrice | Pravidelne čistite matricu; skontrolujte horúce miesta |
| Variácia priemeru | Posun kapacity a impedancie | Nestabilný ťah hriadeľa alebo teplota topenia | Skontrolujte napínacie napätie a ovládanie vykurovacej zóny |
| Nerovnomerné penové bunky | Kapacitné špičky pozdĺž kábla | Nesúlad teploty rozkladu nadúvadla | Stabilizácia profilu hlavne; overiť dávkovanie zlúčeniny |
| Problémy s priľnavosťou vodičov | PE sa pri odizolovaní odťahuje od medi | Studený vodič alebo oxidovaný medený povrch | Zvýšte teplotu predhrievania vodiča |
Väčšina týchto defektov nepochádza zo zlej chémie polymérov. Pochádzajú z nestabilnej regulácie teploty, opotrebovanej geometrie skrutiek alebo kolísania napätia. Preto je rutina údržby pre extrúznu linku rovnako dôležitá ako zloženie zmesi; odporúčaný prístup je postupovať podľa zdokumentovaného plán prevádzky, údržby a opráv pre každú jednotku extrudéra.
Čo je potrebné skontrolovať pred nákupom zariadenia na vytláčanie PE izolácie
Nová linka na izoláciu PE je dlhodobá investícia, takže rozhodnutie o zariadení by malo byť založené na zmesiach, ktoré budete prevádzkovať, typoch káblov, ktoré plánujete vyrábať, a rýchlosti linky, ktorú váš systém kvality vyžaduje. Nižšie uvedený kontrolný zoznam obsahuje najdôležitejšie rozhodnutia na úrovni stroja.
- Geometria skrutiek a pomer L/D - Izolácia PE vyžaduje skrutku určenú na tavenie so stredným strihom. Valec 24:1 až 28:1 L/D so skrutkou bariérového typu poskytuje vyšší výkon a lepšiu rovnomernosť taveniny ako skrutka z PVC na všeobecné použitie.
- Počet teplotných zón - najmenej päť alebo šesť nezávislých ohrevných a chladiacich zón na hlavni, plus samostatné ovládanie na krížovej hlave a matrici, udržuje teplotu taveniny dostatočne stabilnú na výrobu penového PE.
- Dizajn krížovej hlavy a nástrojov - nízkoobjemová, efektívna priečna hlava znižuje čas strávený PE pri teplote taveniny a minimalizuje slintanie v matrici, čo je obzvlášť dôležité pre aplikácie so zmenou farby.
- Balík po prúde - overte, či je chladiaci žľab dostatočne dlhý pre cieľovú rýchlosť linky a či navijak, navíjač a navíjač dokážu udržať napätie v rámci tesnej tolerancie potrebnej pre tenkostennú izoláciu.
- Schopnosť peny - ak plánujete vyrábať káble Cat 6 alebo koaxiálne káble, linka musí prijímať predzmes chemického nadúvadla a udržiavať úzke okno veľkosti buniek potrebné pre stabilnú kapacitu.
- Automatizácia a riadenie v uzavretej slučke - laserové meradlá priemeru a kapacitné monitory by mali byť prepojené s rýchlosťou závitovky, aby sa odchýlky korigovali skôr, ako sa vytvorí dlhý úsek šrotu.
- Prístup údržby - odklápacie kryty sudov, ľahko odnímateľné skrutky a zreteľne označené chladiace okruhy skracujú čas potrebný na čistenie medzi PE a inými zmesami.
Na výrobu vysokorýchlostných dátových káblov si mnohé závody vyberajú vyhradenú PE/PP sériovú linku izolácie, takže každá vrstva sa aplikuje s vlastným teplotným profilom. Dostupné konfigurácie môžete porovnať v sekcia stroja na vytláčanie izolácie drôtov aby sa rozloženie linky zhodovalo s radom káblov, ktoré skutočne vyrábate.
Vysokorýchlostná linka na vytláčanie izolácie drôtu radu PE/PP Táto sériovo integrovaná linka kombinuje ťahanie medi, žíhanie a vytláčanie na okamžitú izoláciu vodičov, čím sa predchádza oxidácii a zachováva sa konzistentný prenosový výkon počas dlhých výrobných sérií pre vysokorýchlostný signálový drôt. Zobraziť produkt → Často kladené otázky o izolácii polyetylénových drôtov
Môže byť polyetylénová izolácia použitá pre AC napájacie káble?
Áno, pre nízkonapäťové káble do približne 1 kV poskytuje PE nízky zvodový prúd a dobrú odolnosť proti vlhkosti. Pri stredno- a vysokonapäťových silových kábloch sa priemysel vo všeobecnosti presúva na XLPE, čo je zosieťovaný PE s vyššou stálou teplotou vodiča. Rozhodnutie je teda založené na maximálnej teplote vodiča a triede napätia, nie na názve základnej živice.
Aký teplotný rozsah môže vydržať izolácia PE drôtu?
Štandardné pevné triedy PE sú dimenzované na nepretržitú prevádzku medzi -40 °C a 70 °C. Niektoré typy HDPE tolerujú krátkodobé špičky v blízkosti 80 °C, ale ak kábel zaznamená trvalé teplo nad touto teplotou, správnou voľbou je XLPE, FEP/PFA alebo silikónová izolácia. Prekročenie menovitej teploty urýchľuje oxidáciu a spôsobuje, že polymér sa stáva krehkým.
Prečo sa v sieťových kábloch používa penový PE namiesto pevného PE?
Penový PE obsahuje milióny plynových článkov, ktoré znižujú dielektrickú konštantu z približne 2,26 na 1,3 - 1,6. Nižšia dielektrická konštanta znižuje kapacitu na jednotku dĺžky, zlepšuje rýchlosť šírenia signálu a znižuje útlm, čo sú presne vlastnosti, ktoré Cat 6, Cat 6A a koaxiálne káble potrebujú. Kompromisom je, že penová extrúzia vyžaduje prísnejšiu kontrolu teploty ako extrúzia tuhej látky.
Ako môže závod na výrobu káblov rýchlo posúdiť kvalitu izolácie PE počas výroby?
Tri online prístroje poskytujú takmer okamžitý obraz: laserový merač priemeru vonkajšieho priemeru a sústrednosti, kapacitný monitor na rovnomernosť izolácie na penových vedeniach a tester iskier na dierky. Ak vonkajší priemer zostáva v rámci špecifikácie tlače a hodnota kapacity sa nehýbe, izolácia je takmer vždy prijateľná. V režime offline je možné skontrolovať hladkosť povrchu a priľnavosť krátkej vzorky k vodiču.
Musí sa PE izolačná hmota pred vytláčaním vysušiť?
Na rozdiel od nylonu alebo PET neabsorbuje PE takmer žiadnu vlhkosť, takže bežné sušenie zásobníka nie je povinné. Dôležitým opatrením je skladovať zmes v suchom prostredí a zabrániť kondenzácii na studených peletách vstupujúcich do horúceho suda. Ak sa vyskytnú problémy s vlhkosťou, sú zvyčajne spôsobené netesnými chladiacimi tesneniami alebo vlhkým skladovaním, nie samotným PE.
E-mail: info@gem-cablesolution.com
Address: No.8 Yuefeng Rd, High Tech Zone, Dongtai, Jiangsu, Čína | No.109 Qilin East Rd, Daning, Humen, Dongguan, Guangdong, China.
English
中文简体
Súvisiace Produkty


